Únik vody v domě může pro někoho znamenat tragickou událost, začne panikařit a v panice lidé vyvádí až neuvěřitelné věci. Otloukají omítku, hledají zdroj úniku a snaží se to nějak dát rychle do pořádku. S tímto postupem byste ale brzy přišli do psychiatrické ordinace, my máme pro vás mnohem lepší řešení. Jakmile zjistíte v domácnosti únik vody, postupujte následovně:
Vypněte hlavní jistič – na to nesmíte zapomenout. Jakmile zjistíte, že se pod vámi rozlévá kaluž vody a je mokrá polovina zdi mezi obývákem a předsíní, vaše první kroky musí vést k hlavnímu rozvaděči, a nikam jinam. Velkou chybou by bylo vyzout se z bot, svléknout a odložit ponožky a bosky se pustit do vytírání vzniklého rybníčku. Voda, která pronikne do elektroinstalace, vás může velmi snadno usmrtit. Teprve poté, co vypnete hlavní jistič, uzavřete přívod vody (hlavní uzávěr) a zavolejte instalatéry.
Havarijní servis – instalatérský havarijní servis je dostupný 24 hodin denně nonstop. Každý únik vody je považován za havarijní situaci a instalatéry proto volejte co nejdříve, třeba i v noci a v sobotu. Instalatéři přijíždí většinou do hodiny, a snaží se závadu odstranit co nejdříve, aby byl co nejmenší rozsah škod.
Omítku neoklepávejte – dnes se vyhledávání úniku vody provádí moderními metodami pomocí poslechových tyčí Hykron a zařízením s formovacím plynem s obsahem lehkého vodíku, který odhalí i ty nejmenší skuliny. Instalatéři nepotřebují odstranit žádné zdivo, odebere se pouze malý kousek v místě závady, aby se mohla odstranit.
Až instalatéři odjedou, v poklidu necháte vysušit zdivo přirozeným průvanem nebo vytápěním, vytřete do sucha podlahu a nábytek, necháte vysušit koberce a život pak půjde dál, v zaběhnutých kolejích. Možná se vám vyplatí pořídit detektor úniku vody, který vás na unikající tekutinu upozorní včas.