Pokud bych Vám položila otázku, jestli máte skleník, asi bych ji musela specifikovat trochu blíže. Toto slovo má totiž několik významů.
Můžete mít skleník na
· pěstování ovoce
· rychlení zeleniny
· šlechtění bonsají
· množení kaktusů.
Takový skleník chrání Vaše rostlinky před nepřízní počasí.Jeho zásluhou budete mít křehoučký salát ještě před začátkem sezony. Zahradní skleník se vyskytuje v mnoha velikostech a tvarech. Jsou skleníky, do kterých se vejdou maximálně Vaše ruce, aby upravily okolí Vaší flory a pak jsou takové, do kterých můžete zajet klidně i autem. Za tím největším českým byste se museli vydat
o do botanické zahrady v Liberci
o anebo do Pražské botanické zahrady.
Ty běžné, které jsou k vidění na našich zahradách, jsou většinou velikostí připomínající běžnou garáž. Člověk tam může pohodlně stát u záhonků, které má hned po ruce, ve výši loktů.
Piknik ve skleníku
Jestliže bych úvodní otázku o vlastnictví skleníku položila dámě ze středních vrstev, žijící v polovině devatenáctého století, asi by mě zavedla do obývacího pokoje,
kde by ukázala na prosklenou skříň, ve které má uložený
· zlacený servis pro vzácné návštěvy
· broušenou vázu po babičce
· dědečkovy kapesní hodinky.
Prostě to bylo místo na cenné věci, které měly být viděny. Ne, že by byl pro ni předchozí význam zcela cizí, ale asi by ho s pěstováním zeleně nespojovala. Leda, že by byla z vrstev vyšších a dobře se znala s hraběcím rodem Chotků. Ti měli totiž skleník na svém zámku Veltrusy. A nebyl ledajaký. Nejen, že byl celkem rozlehlý, ale i na svou dobu moderně zařízený. Dodnes je tu funkční kanálové vytápění.
Další využití má skleník jako zahradní altán, ve kterém je určitě příjemné zvláště jarní posezení, kdy ještě sluníčko tolik nesálá a kde můžeme pořádat i netradiční párty s přáteli nebo oslavu narozenin.