Když si chcete vybudovat skalku na zahradě, jistě vás napadá mnoho podob, jak by taková maličká krajinka mohla vypadat. Snad ve vás skalka evokuje vzpomínky na letní cesty po horách, nebo i zážitky, které jste v tamní nádherné přírodě zažili. Jisté však je, že je vždy velmi důležitý správný výběr materiálu a prostorové možnosti vaší zahrádky. Můžete také vytvořit kombinaci skalky a vřesoviště.
Dobrý výběr je základem úspěchu
Je třeba dát pozor, abyste vybrali ty správné rostlinky. Skalničky jsou sice odolné, ale také nemusí dobře snášet každé místo. Navíc pokud jste si přivezli rostlinku z míst, kde je teplejší klima.
K samotnému pěstování se hodí například drobné kvítky plaménků, které jsou nízké, rychle se rozrůstají a tvoří rozlehlé polštářovité porosty. Kvetou bohatě v barevné škále:
bílé a světle růžové
sytě růžovočervené a modrofialové
temně purpurové
mohou být i dvojbarevné
Plaménky jsou původem ze Severní Ameriky, kde roste mnoho druhů. U nás na skalkách se nejčastěji vyskytují druhy dva, a to:
Plamenka šídlolistá
Plamenka Douglasova
Tyto skalničky mají rády dostatek slunce a písčitou nebo kamenitou půdu, která se nezamokří.
Jako další vhodnou rostlinou na skalky je tařice skalní. Vytváří zlaté trsy, které jso viditelné na dálku. Její keříky mají dřevnatý kmínek, a dorůstají asi půlmetrové výšky. Tařice skalní bude nejlépe vhodná do suchých zdí a skalek na svahu.
Její blízce příbuzná tařička má modrofialové květy. Dále se nabízí mnoho různých druhů a odrůd lomikamenů. Těch existuje více než tři sta druhů a všechny jsou nádherné. V přírodě se vyskytují jak v nížinách, tak i v horách. Ke spatření jsou například:
v Pyrenejích
v Alpách
v Apeninách
v Karpatech
a několik druhů roste i u nás
Tyto lomikameny vytvářejí stálezelené listové růžice, které se rozrůstají do hustých bochánků a mají mimořádně velké a barevné květy.