Někteří lidé možná stále nechápou, že když jdou nakupovat do obchodního domu s domácími spotřebiči, a odnáší si odtud krásný nový model sáčkového vysavače s Hepa filtrem, který má výkonný elektromotor, a skutečně perfektně nasává nečistoty, že je to jen pomůcka, co udržuje koberec v jakéms takéms provozuschopném stavu, a že to rozhodně nestačí na důkladný úklid. Jak je vlastně možné, že i špičkový značkový výrobek nestačí na čištění koberce v Praze 5 i kdekoli jinde, a proč se na důkladné vyčištění musí pozvat profesionálové?
Princip vysavače versus forma znečištění – sáčkový vysavač skutečně dobře nasává vše, co mu přijde do cesty, snadno se o tom přesvědčíte například pokud vysypete na podlahu pytlík s rýží. Odsaje všechna rýžová zrnka do jednoho. Toto může vést ke klamnému závěru, že je přece výkon vysavače dostačující i pro tak malá prachová zrníčka. Tento klam ale způsobuje samotná vlastnost prachu, který na sebe velice ochotně nabaluje tuk, rozptýlený v ovzduší, a také mastný lidský pot, vetřený mezi kobercová vlákna z chodidel nebo z ponožek. Kombinace tuku a prachu vytvoří dokonalé lepidlo, a to obalí každé kobercové vlákno. Žádný sáčkový vysavač si s takovým lepidlem neporadí, jen část se odtud uvolní, ale většina na koberci zůstane. Proto se musí na koberec vyslat čas od času čisticí stroj, který doslova s usazeným mastným prachem zatočí.
Zápach – sáčkové vysavače si také neporadí se zápachem, který na koberci způsobují bakterie, rozkládající právě onu mastnotu. Jestliže se po koberci chodí naboso nebo v silonkách či v ponožkách, pot se odtud vetře do kobercových vláken a o jeho přítomnosti nás přesvědčí právě zmiňované bakterie. Po určité době vám pak koberec může připomínat týden nošené ponožky, a do takového bytu se pak budete zdráhat vpustit i návštěvu. Čisticí stroj si ovšem poradí jak s vaším potem, tak i se zápachem.