Co si vybavíte pod slovem „bylinky“? Většina z nás ten fakt, že jsou zdravé a krásně voní. To ale není všechno, kromě jejich použití v medicíně, léčivých čajích nebo v kuchyni je můžeme s úspěchem využít například i jako zajímavou a originální dekoraci do našeho interiéru.
A co vše lze s nimi vykouzlit? Tady přinášíme několik tipů:
1) ČERSTVÉ BYLINKY VE VÁZE
Zkuste tentokrát místo obligátních růží natrhat do vázy směs různých bylinek, pro tyto účely se hodí například pelargónie, meduňka, majoránka, šalvěj, fenykl, brutnák, kontryhel či pelyněk. Budete překvapení, jak krásně ve váze vypadají a co víc, nádherně provoní celý byt.
2) VONIČKY
Vybrané čerstvé voničky můžete svázat do jednoduché vazby a udělat z nich romantickou kytičku s omamnou vůní. Většinou se vytváří tak, že do středu se dá dominantní květ (např. sedmikráska či pelargónie), okolo se skládají další kontrastní menší květy (pomněnka, šalvěj, květ černého bezu) a nakonec zelené listy (máta, andělika, kontryhel). Ve váze tato krásná kytička vydrží i týden a poté ji ještě můžeme usušit.
3) BYLINKY DO VĚNCŮ
Mnohé bylinky jsou velmi vhodné do věnců – můžeme je zakomponovat do věnce z jiného materiálu nebo udělat věneček čistě z bylinek. Použít lze například brutnák, tužebník, řimbabu, mátu, ale klidně i plody chilli papriček či česnek). Vznikne neobvyklá, ale líbivá dekorace. Hotový věnec lze zavěsit i položit například doprostřed prostřené tabule.
4) DEKORACE ZE SUŠENÝCH BYLIN
Stačí nasušit bylinky, které jsou k tomu vhodné, a vytvářet nejrůznější dekorace. Bylinky lze naaranžovat klasicky do váz, do proutěných košů, použít drobné vazby při slavnostní výzdobě stolu nebo ozdobit stěnu místnosti závěsnou girlandou. Vazby můžeme oživit i jiným materiálem, hezky se k nim hodí například bavlněné stuhy ve venkovském stylu.