Pokud máte vlastní zahradu, je právě teď nejvyšší čas na její zazimování. Co je třeba udělat před tím, než definitivně přijde zima a napadne sníh?
I když jsme již úrodu sklidili, jsou práce, které je vhodné na zahradě ještě stihnout udělat. Je dobré ještě naposledy nakypřit půdu okolo stromů i keřů. Okolí těchto keřů a stromků můžeme také přihnojit, například kompostem nebo jiným hnojivem. Dáváme přitom pozor, aby bylo kypření spíše mělké a abychom nepoškodili kořenový systém rostliny. Hnojení se samozřejmě týká i zeleninových záhonků, ze kterých jsme již sklidili úrodu.
Pokud jsme na stromech zapomněli na některé plody, i když jsou již třeba shnilé, raději je odstraníme – mohly by se stát totiž zdrojem pro šíření různých škůdců i nemocí a další rok bychom tak mohli mít po úrodě…
Pokud chceme založit nebo rozšířit ovocný sad či si jen pořídit jen jeden nový strom, pamatujte na to, že právě v druhé půlce podzimu je ideální čas na výsadbu nových ovocných stromů, přes zimu totiž krásně zakoření a na jaře budou mít více síly pro zdravý růst. Jestliže máme na zahradě okrasné dřeviny, je právě podzim vhodnou dobou pro jejich ořez, ten je třeba provést zejména u opadavých dřevin. Patří sem i prořezávání růží – už na podzim je můžeme o něco zkrátit, i když jejich hlavní prořezávání nastává až na jaře.
Samozřejmě nás čeká rytí záhonků, ať už manuálně nebo s pomocí moderní techniky. Hroudy přitom nejsou na škodu, protože k jejich rozmělnění dojde samovolně v zimním období, vůbec je tedy není třeba dopředu rozbíjet. A s prvními mrazíky a větrným počasím se nevyhneme ani shrabování spadaného listí ze stromů (jinak by se pod listy vytvořily příhodné podmínky pro rozvoj různého hmyzu včetně škůdců). I na podzim lze provést osev trávníku, v nadcházející sezóně bude krásně bujný a zdravý.