Když se podaří úroda a třešní je víc, než se může běžně zpracovat, poté je rozhodně škoda je nechávat na stromě, aby shnily nebo je ptáci a hmyz znehodnotily. Můžeme si je totiž uložit do sklepa a to klidně i na více, než jeden rok. Že je to nesmysl? Přirozeně, pokud tam necháme čerstvé plody, tak ano, ale když je tak trochu upravíme, tak to skutečně možné je. Třešňovice Lihovárek jsou toho jasným důkazem. Vyrábí totiž ty nejlahodnější destiláty ze všech druhů ovoce. A když se s nimi domluvíme a připravíme si kvalitní kvas, tak i my a naši přátelé si můžeme užít tohoto lahodného moku.
Nejvhodnější úroda
Pokud má být pálenka skutečně skvělá, chutná a má mít správný říz, tak musíme začít u správného výběru plodů. K výrobě třešňovice se vybírají pouze zdravé tmavé odrůdy. Úplně nejlepší jsou ptáčnice, které mají přímo takovou správnou kořeněnou příchuť. Pokud bychom si natrhali také žlutější odrůdy, tak moc radosti nikomu neuděláme, jelikož to je nejhorší, co bychom mohli nasbírat do pálenky. Jsou mdlé a musíme připustit, že bez chuti to zkrátka nepůjde.
Jak na kvas?
Především kvašení třešní je velmi rychlé a trvá v rozmezí 10 – 14 dnů. Kvas je nutné velmi často kontrolovat a po vykvašení se musí ihned vypálit. Jakmile kvas přezraje, tak začíná octovatět, tudíž naše snaha získat skvělou pálenku ztroskotala.
- Sbíráme pouze zralé plody, které mají nejvíce sladkosti a správné chuti, navíc obsahuje nejvíce zkvasitelných cukrů, snadno se rozpadá a tím přirozeně velmi dobře kvasí.
- Do kvasné nádoby nepatří nezralé ovoce a to ani jeden kousek, zrovna tak různě nahnilé.
- Nepřidává se žádný cukr, med, melasa atd.
- Kvasnou nádobu máme pouze dřevěnou nebo plastovou a nikdy jí nesmíme naplnit až po okraj, tak do ¾.
- Ovoce můžeme jemně promačkat, ale pozor u peckovin na pecky, i ty by mohly znehodnotit svojí hořkou chutí destilát, zkrátka musí zůstat vcelku.
- Pak jen hlídáme, kdy se začne pomalu propadat taková vrstva, která se utvořila na povrchu. Nesmí se nám dostat do hloubky kvasu, jakmile se začne propadat, proces je u konce. Tudíž sundat, vyhodit a s kvasem přímo do palírny.
- Inu a pak nalít do sklenek a připít si na letošní úrodu.