Co to je refinancování?
Refinancování je tedy splacení nějakého existující úvěru úvěrem od jiné banky, kde pak pokračujete se splácením. Většinou se u hypoték tato situace řeší v období, kdy vám končí fixace. Tedy v momentě, kdy se váš úrok bude pravděpodobně měnit. V tomto období je v podstatě rozumné změnit případně banku, protože to bývá bez výraznějších sankcí či dalších poplatků.
Co tedy udělat, než se pro refinancování rozhodnete?
· Zjistěte si nové podmínky
Pokud vám tedy končí fixační doba, určitě si alespoň tři měsíce před tímto termínem vyžádejte nové podmínky vašeho hypotečního úvěru. Pokud by vám podmínky nevyhovovaly, budete mít pak čas případně řešit právě refinancování.
· Prostudujte si nabídku na hypotečním trhu
Pokud máte dojem, že byste jinde získali výhodnější nabídku, určitě si nabídku jiných bank projděte. Pokud najdete nějakou opravdu výhodnou nabídku, možná by vám desítky či stovky tisíc korun za období splácení hypotéky zajistila. Za tímto účelem použijte některou z internetových stránek, které mají srovnávače online. Do takových stránek pak zadáte stávající parametry hypotéky, kterou máte a můžete vidět v podstatě hned, zda byste jinde měli podmínky lepší. Pozor však na to, že i u nové banky se pak budou řešit detaily, jako vaše bonita, výše příjmů, a další. To totiž pro banku nejsou detaily k přehlédnutí a nakonec byste mohli dospět k tomu, že vlastně bylo dobře tam, kde jste.
· Jednejte se svojí bankou
Pokud jste opravdu našli banku, která ve výsledku nabízí produkt, který pro vás bude opravdu výhodný, je na čase se informovat u vaší banky, zda tedy, za účelem zabránění vašeho odchodu, by pro vás neměli nějakou zajímavou nabídku. Ukažte konkurenční nabídku, která vás láká a třeba bude banka ráda, když vám podmínky bude moci nabídnout taky a celý proces refinancování buď nebude nutný a proběhne jen úprava podmínek na stávajícím úvěru nebo vám refinancování zařídí právě v rámci této jedné banky. I tak by byl proces mnohem jednodušší.