Výchova dětí má v rodině neodmyslitelnou roli. Rodič svým výchovným působením předává svému dítěti spoustu informací a zkušeností, ze kterých dítě později čerpá ve vlastním svobodném životě.
Protichůdnost požadavků
Jeden z rodičů žádá hodně, druhý málo, jeden je přísný, druhý benevolentní. Dítě je z toho zmatené. Protichůdnost požadavků se nemusí projevovat jen mezi rodiči, soupeřícími stranami mohou být rodiče versus prarodiče. Nastává tak boj o přízeň a lásku dítěte.
Neustálá kritika
Soustavná kritika dítěte a bezdůvodné připomínání chyb bez důvodu a vysvětlení může u dětí vyvolat pocit méněcennosti a zakomplexovanosti.
Citový chlad
V případě velmi chladné výchovy se dítě nestihne a nedokáže k nikomu citově připoutat a celý život trpí velkým deficitem lásky, kterou si často hledá na nesprávných místech a v nesprávných věcech. Z dítěte může vyrůst agresor, v opačném případě nekomunikativní, do sebe uzavřený člověk.
Extrémně vysoké požadavky
Dítě se často nedokáže vyrovnat s velmi vysokými požadavky rodičů a naplněním jejich vlastních ambicí. Snaha rodičů dosáhnut toho, co se jim samým nepodařilo, vede k pochybnostem dítěte o vlastních schopnostech a hodnotě. Myslete na to, že každé dítě má talent na něco jiného. Objevte jeho nadání a podporujte ho v jeho rozvoji. Když dítě pod tíhou nároků selhává, často se uchyluje ke lžím.
Výchova nadměrně ochraňující či starostlivá
Starostliví rodiče ve snaze bránit dítě před každodenním rizikem mu brání v získávání základních dovedností, které jsou nutné pro zvládání rizikových situací. Zvyšují u dítěte úzkost, pocit samoty a strachu.
Nepřiměřené tresty či podmínky pro rozvoj dítěte jsou chyby ve výchově, které v dítěti vyvolávají nedůvěru vůči rodičům a jejich spravedlnosti. Nejeden dospělý si myslí, že trest je nejlepší výchovný prostředek. Vedle trestů fyzických rodiče používají také široký repertoár trestů psychických, často aniž si to uvědomují. Jde o tresty mírné i nejvíce bolavé, zanechávající v dětské duši nesmazatelné stopy.