Dokud žije člověk sám či s partnerem, užívá si života a šetření může jít snadno. Když se však rodina začne rozrůstat a do života zasáhne nečekaná událost, jako je například porouchané auto, peněz není nazbyt.
Jste rádi, že vám vaše a partnerova výplata postačí na pokrytí běžného chodu domácnosti a o dovolené či nákupu něčeho jen tak pro radost si můžete nechat jen zdát? Přemýšlíte, kam mizí vaše těžce vydělané peníze? Inspirujte se následujícími tipy, které vám pomohou ušetřit.
Začínáme šetřit
Zaznamenávejte si své příjmy a výdaje
Vezměte si blok, který si rozdělíte na několik sloupců – příjmy a výdaje. Výdaje mohou obsahovat několik kategorií, podle toho, jak konkrétní představu chcete o svých útratách mít – pravidelné výdaje (pojištění, spoření, nájem, inkaso, telefony, internet apod.), pohonné hmoty, oblečení, strava, drogerie atd.
Každou položku zaznamenejte co nejdříve, nejlépe hned po útratě. Zkuste vytrvat a záznamy si veďte alespoň 3 měsíce. Po této době snadno zjistíte, za které položky utrácíte nejvíce.
Pokud vás překvapilo, jak velkou částku utratíte za jídlo, nezoufejte. I v tomto případě lze nějakou tu stokorunu ušetřit
1. Jestli máte v práci možnost podnikového stravování – stravujte se tam. Každá ušetřená desetikoruna, kterou byste utratili v restauraci, se počítá.
2. Vařte si doma. Jestli nemáte na vaření dostatek času, navařte si o víkendu na nadcházející týden, či vařte jídlo na více dní. Spousta jídla se dá zmrazit a děti či partner teplou večeří také nepohrdnou.
3. Zdá se to jako klišé, ale využívejte slevy. Procházejte letáky obchodů a porovnávejte ceny výrobků. Zabere to sice více času, ale za ty ušetřené peníze to stojí.
4. Než půjdete nakupovat, najezte se a napište si nákupní seznam. S plným břichem a přesně daným seznamem nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete.
5. Uvařte si domácí šunku, marmeládu, či vypěstujte vlastní zeleninu. Postačí i v truhlíku na balkoně.
Další větší utracenou sumu může představovat drogistické zboží a kosmetika.
6. Opět sledujte slevové akce.
7. Drogerii a hygienické potřeby se vyplatí kupovat ve větších baleních – toaletní papír, papírové kapesníčky, prací prášek, dámské vložky a tampony.
8. Fandíte ekologii a nechcete podporovat komerční značky? Vyrobte si drogistické zboží a kosmetiku sami. Vyhledejte si příslušné weby nebo navštivte kurz. Sami si takto můžete vyrobit líčidla, krémy, čistící prostředky, přípravky na praní apod.
Utratíte několik tisíc měsíčně za dopravu do práce? I zde je několik řešení.
9. Využijte spolujízdy. Poptejte se kolegů v práci nebo ve vašem bydlišti, zda někdo nemívá cestu do stejného města. Podělíte se o náklady na benzin a získáte nové přátele.
10. Nebylo by výhodnější do práce dojíždět veřejnou dopravou? Využít pro cestování autobus či vlak se může vyplatit, zvláště pokud si pořídíte měsíční, čtvrtletní, či roční jízdenku.
11. Pokud pracujete ve městě, kde bydlíte, zkuste chodit do práce pěšky. Třeba si budete muset přivstat, ale pohyb vám neuškodí a i popojíždění autem po městě něco stojí.
Tak co? Stále si myslíte, že nejste schopni ušetřit žádné peníze, natožpak si odkládat nějaké úspory? Tipů, jak ušetřit existuje obrovské množství. Pokud se budete řídit alespoň několika uvedenými, máte napůl vyhráno.